Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 5       Lapozás: 1-5

Intézménymutató: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok Országos Biztosa (Ombudsman)


1991. április 24.

Antall József 2 órás beszélgetésen fogadta a kisebbségek vezetőit. A miniszterelnök tájékoztatta őket, hogy a kormány elítéli a korábbi időszak asszimilációs törekvéseit, s fontosnak tartja, hogy a kisebbségek maguk is közreműködjenek a születendő kisebbségi törvénynél. Fontosnak tartotta továbbá a parlamenti képviselet megteremtését is, de addig is kiemelt jelentőségű feladatnak nevezte a kisebbségi ombudsman megválasztását.

1995. július 1.

293 igen és 13 nem szavazattal az Országgyűlés kisebbségi ombudsmanná választotta Kaltenbach Jenőt.

1999. március 9.

A német nagykövettől Kaltenbach Jenő ombudsman átvette a Német Szövetségi Köztársaság Érdemrendjének 1. Osztályú Érdemkeresztjét (Verdienstkreuz 1. Klasse des Verdienstordens der BRD).

2000. május 21.

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek ifjúsági kongresszusa Budapesten. A konferencia megrendezését a német Belügyminisztérium támogatta anyagilag. Fővédnökséget vállalt Deutsch Tamás Ifjúsági- és Sportminiszter. A tanácskozáson beszédet mondott Doncsev Tosó a NEKH elnöke, Kaltenbach Jenő ombudsman és Heinek Ottó is. A résztvevők döntöttek a Magyarországi Kisebbségek Ifjúsági Fórumának megalapításáról.

2000. június 19–21.

Jochen Welt, a német kormány kitelepülőkkel foglalkozó megbízottja Budapestre érkezett. Találkozott a kisebbségi ombudsmannal, akivel a parlamenti képviselet kérdését vitatták meg. Ezen kívül találkozott Hende Csabával, az Igazságügyminisztérium politikai államtitkárával, valamint Doncsev Tosóval, a NEKH elnökével. Június 21-én felavatta a Magyarországi Németek Házát a Lendvay utcában.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>